top of page
Blog: Blog2
Ara
  • Yazarın fotoğrafıuzm. dt. gokcekayabay

Doğru diş fırçası hangisi?

Güncelleme tarihi: 15 Kas 2019
Her firma kendi diş fırçasının en üstün olduğunu söyleyerek aklınızı karıştırır. Aslına bakarsanız markalar arasında birinin diğerine üstünlüğü kesin olarak gösterilmemiş. Hem elektrikli hem de normal (manuel) diş fırçalarındaki çeşitlilik giderek artıyor. Bu nedenle diş fırçası seçiminde size yardımcı olabilecek bir yazı hazırlamak istedim.


Normal diş fırçası alırken nelere dikkat edelim?


Ağız bakımında en önemli araç hiç kuşkusuz diş fırçasıdır. Dolayısıyla seçimi de kritiktir. Uzun yıllardır etkinliği gösterilen normal diş fırçaları elektrikli fırçalara göre daha ucuzdur. Seyahatlerde rahatça taşınabilir. Bu nedenle sıklıkla tercih edilirler. Fırçanın şekli ve yumuşaklığı, dişlerin iyi temizlenmesi için önemlidir. Diş fırçası, orta sertlikte olmalı ve kolay tutulabilir bir sapı olmalıdır. Bulantıya neden olmadan her bölgeye rahatça hareket edebilmeli, dolayısıyla büyük olanlar değil ağza uygun orta büyüklükte başa sahip olanlar tercih edilmelidir. Fırçalama yaparken fırçanın kılları, diş-diş eti birleşiminden diş yönüne doğru ileri ve dairesel hareketlerle yönlendirilmelidir. Bu nedenle fırçanın kılları diş etlerini zedelemeyecek şekilde yumuşak ve uçları yuvarlatılmış olmalıdır. Her gün kullandığımız bir diş fırçasının ömrü yaklaşık 3-6 aydır. Bu süre, fırça kıllarının yumuşayıp yanlara açılmasıyla anlaşılır. Bu dağılma daha erken oluyorsa fırçayı dişlerimize gereksizce fazla bastırıyoruz demektir. Günde 2'den az, 3 kereden fazla fırçalama yapmamalıyız. Tercihen günde 3 kere fırçalama yapıyorsak, örneğin iş yerimizde, daha yumuşak kıllara sahip farklı fırça bulundurmak yararlı olacaktır.


Elektrikli diş fırçası seçerken nelere dikkat edelim?


Piyasada ucuzdan pahalıya pek çok elektrikli fırça bulunmaktadır. Doğru diş fırçalama tekniği uygulandığında hem ucuz hem de pahalı fırçalar ile aynı normal fırçada olduğu gibi iyi bir temizlik yapmak mümkündür. Bu fırçalar genel anlamda fırçalama esnasında titreşim ve kendiliğinden dönme özellikleri sayesinde etkin temizlik sağlamak amacıyla üretilmiştir. Bu özellikler daha az çabayla daha fazla temizlik sağlayabilir. Ancak bu, fırçalama süresinin kısalması anlamına gelmemelidir. Bu yanılgıya düşülmemesi için fırçalama süresini gösteren modelleri seçebiliriz. Yine karar vermenizi kolaylaştırmak adına dişlere fazla bastırıldığında ses ve ışıkla uyarı veren modeller doğru fırçalama alışkanlığı kazanmamız açısından yararlıdır. Elektrikli fırçaların çok başlık seçenekli olanları sizin için en uygun başlığı belirlemenize yardımcıdır. Bazı ürünlerde çocuk başlığı, diş etlerine zarar vermeyen yumuşak başlık, ilk başlayanlar için alışmayı kolaylaştıran başlıklar, dil temizleme başlıkları gibi farklı seçenekler bulunur.


Çocuklar için hangi fırçayı seçelim?


İlk süt dişinin çıkması ile ağız bakımı başlamalıdır. Bebeklerde basitçe bir temiz gazlı bez kullanabileceğiniz gibi diş temizleme mendilleri ya da parmak fırçalarından da yararlanabilirsiniz. 1-2 yaşından sonra çocuklara özel üretilmiş normal ya da elektrikli küçük başlı ve yumuşak fırçalara geçilebilir. Fırça seçerken çocukların ilgisini çekecek resimli, çizgi film karakterli, renkli olanlar seçilmeli, olabildiğince küçük başlı bir fırça alınmalıdır. Çocukların fırçalamaya alışması, bunu bir eğlence olarak görmesi güzeldir ancak hemen ardından ebeveynler tekrar fırçalama yapmalıdır. Ayakkabılarını kendileri bağlamaya başlayana kadar diş fırçalama ebeveyn gözetiminde olmalıdır.


Hangi ürünü seçersek seçelim gerekli onayları almış kaliteli ürünler tercih edelim ve bu konuda diş hekimimizin fikrini alalım ki içimiz rahat olsun.


Sağlıklı ve mutlu gülüşler.

81 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page