top of page
beautiful-beauty-casual-1898998.jpg

Nedir?

​Gülüş tasarımı, göze hoş gelen mükemmel ve canlı bir gülüş oluşturmayı hedefler. Diş kaybı, çapraşıklık, diş eti problemi, çeşitli diş renklenmeleri ve çürük dişler nedeniyle oluşan estetik sorunlar, kişilerin sosyal hayatlarını olumsuz olarak etkileyerek gülmekten çekinmeye (eli ağıza kapatarak gülme gibi) yol açabilir.  

Diğer yandan bireyler, sağlıklı dişlere sahip olsalar dahi diş ve diş etlerinin orantısızlığı, dişlerin şekil ya da biçim bozukluklarını estetik olarak iyileştirmek isteyebilir. Kendine güvenli ve güzel bir gülüş, kişiye psikolojik olarak güç kazandırırken toplumda daha iyi bir intiba da uyandıracaktır.

Tam ve dengeli estetik bir gülüş için Beyaz Estetik yani dişlerin şekil, büyüklük, uzunluk, renk gibi özelliklerinin ön planda olduğu görünüm ile Pembe Estetik yani diş eti, dudak, yanak gibi yumuşak doku yapıları dengeli şekilde gülüş çerçevesini tamamlamalıdır.

Dişlere kendi arasında ve gülümseme çerçevesinde özgün bir tasarımla yeniden dinamik ve  taze bir görünüm kazandırılması işlemine gülüş tasarımı adı verilmektedir.


Nasıl yapılır?

Tedaviye detaylı muayene ile başlanır. Kişinin yaş, cinsiyet, yüz şekli ve en önemlisi de beklentileri göz önünde bulundurulur.

İşleme başlamadan önce hastanın röntgen ve ağız içi muayenesinin yanında fotoğrafları da alınarak dizayn yapılır. Bu dizayn hastaya bilgisayar üzerinde ve ağızda uygulama şeklinde gösterilir. Hastanın istekleri ve hekimin öngördüğü çerçevede gerekli değişiklikler yapılıp hastadan onay alındıktan sonra tedaviye başlanır.

Öncelikle varsa çürük dişler ve diş eti problemleri tedavi edilir, diş temizliği yapılır. Sonrasında ise hastaların ihtiyaçlarına göre işlemler belirlenir. Bu işlemler genellikle; gerekli ise öncelikle ortodontik tedaviler (tel tedavisi), gingivektomi adı verilen diş eti seviyelerinin düzeltilmesi, diş beyazlatma (bleaching) yöntemleri, diş eksikliklerinin implant ve protez uygulamaları ile telafi edilmesi sonrasında yaprak porselenler, zirkonyum kaplamalar olarak sayılabilirler.

Gülüş Tasarımı: Etkinlikler
bottom of page