top of page
Dental x-ray

Dişlerin çürük, travma gibi nedenlerle sağlıklı üst tabakasının kaybı diş dolgusu ile tedavi edilmektedir. Dişteki enfeksiyon çeşitli nedenlerle dişi geri dönüşümsüz olarak ilerlemiş ise dişin sinir dokusunun alınması ve boşalan iç yapının özel materyallerlerle doldurulması kanal tedavisi işlemidir. Bu işlem sonrasında sağlam kalan diş doku miktarına göre tedavi dolgu, kron, köprü protezleri, inlay, onlay, overlay gibi restoratif materyallerle tamamlanmaktadır.

Diş çürüğü düzenli hekim kontrolü sayesinde çok başlangıç aşamasında yakalanarak ilerlemesi engellenebilmektedir. Bu sayede dişin sağlam yapısının bütünlüğü korunarak ileri işlemlere gereksinim azalmaktadır.


Son yıllarda kalan diş dokusunun daha iyi desteklenmesi amacıyla klinikte yapılan büyük dolgular yerine çeşitli materyallerden daha dayanıklı dolgular yapılmaktadır. Labaratuvar ortamında daha sağlam materyallerden hazırlanan dişin şekline uygun bitirilmiş dolgular dişlere uyumlu şekilde yapıştırıldıklarında dişin ağızda kalma süresini uzatmaktadır. Bu sayede dişten daha fazla madde kaldırılmadan kaliteli bir tedavi uygulanabilmektedir.

Dolgu ve Kanal Tedavisi: Biz Kimiz
bottom of page